Recenzia: Vnitřní lékařství Klener

zavacky ROOT 2014-07-25 1204 0

Dnešná recenzia sa venuje obľúbenej knihe Vnitřní lékařství od Klenera. Autorom Recenzie je MUDr. Monika Zavacká, absolventka LF UPJŠ.

Kniha vyšla v lekárskom nakladateľstve Galén. 

 Ak niekto povie, že sa nedá vyštudovať medicína bez Čiháka, možno mu odporovať, ak však niekto vyhlási, že to nejde bez Klenera, má z veľkej miery pravdu. Kým anatku sa naučíte aj z Mráza, internú sa bez Vnútorného lekárstva od Klenera naučíte len veľmi ťažko.  Kniha Vnitřní lékařství od Klenera patrí k „basics“ každého medika. Kniha je členená do 30 kapitol, podľa jednotlivých interných odborov. Každú kapitolu otvára stručný a výstižný anatomický a fyziologický prehľad od danom systéme, ktorému je kapitola venovaná. Nasleduje prehľad  vyšetrovacích metód, ktoré sa vyzžívajú v danom odbore. Ďalej už prichádza samotný opis 

Učebnica vnútorného lekárstva od Klenerachorôb, od vrodených vývojových chýb, cez zápaly, infekcie, autoimunity, až po novotvary.

  
           Okrem toho sú súčasťou knihy Vnitřní lékařství aj veľmi pekné farebné obrázky, vskutku prehľadné a užitočné tabuľky (osobne ma veľmi zaujala kapitola o anémiách). K výhodám knihy patrí, že v nej väčšinou nájdete odpovede na Vaše otázky. Ak sa chystáte venovať sa internej medicíne aj po škole, povedala by som, že do Klenera by ste naozaj mali investovať. K nevýhodám knihy od profesora Klenera patrí , že je veľmi ťažká a veľká, aj keď toto ťažko nazvať chybou knihy, kedže choroby internej medicíny do brožúrky zhrnúť jednoducho nemožno. Daľšou nevýhodou je, že miestami je kniha až príliš detailná, niektoré veci medik nepotrebuje vedieť.  Na druhej strane však bez detailného vysvetlenia patofyziológie diabetu len ťažko človek pochopí jeho komplikácie.
           Pre medikov je tu ešte jedna alternatíva internej- Interna od Češku. Priznám sa, hneď mi bola tá kniha sympatickejšia, už len pre stručnosť a menší objem. Pri príprave na štátnu skúšku som sa teda snažila obe knihy kombinovať a bola to dobrá voľba.  Jednoducho povedané, Vnitřní lékařství - Klener Vám prinesie viac poznatkov ako počas školy potrebujete, po škole sa však pre vás stane „Bibliou“ internej medicíny.

Autor: MUDr. Monika Zavacká

Knihu si môžete kúpiť v našom eshope. Pri väčších objednávkach ponúkame množstevné zľavy! 

Základné informácie o knihe: Vnitřní lékařství - prof. MUDr. Pavel Klener DrSc. et. al.
                                            1174 strán, 4. vydanie
                                            rok vydania: 2011, ISBN-13: 978-80-7262-705-9

 
 
Profesor Klener na slávnostnom krste svojej knihy, 2011. Zdroj: http://zdravi.e15.cz, Autor: Karolinum

 


copyright by mudrci.sk
MUDrci.sk - Máme radi vedomosti, © 2020